BİLGİSAYAR PROGRAMCILIĞI BÖLÜMÜ TANITIMI

Bilgisayar Programcılığı programının amacı, iş hayatının ve toplumsal yaşamın bilgi toplama ve bu bilgileri işleme ile ilgili konularındaki problemlerinin bilgisayarda çözümlenmesi alanlarında çalışacak ara insan gücünü yetiştirmektir. Bölüm mezunlarının çalıştıkları yerlerin çoğunluğu şirketlerin bilgi işlem merkezleri oluşturmaktadır.

PROGRAMIN AMACI

Bilgisayar programının amacı iş hayatının ve toplumsal yaşamın, bilgi toplam ve bu bilgileri işleme ile ilgili konularındaki problemlerinin bilgisayarda çözümlenmesi alanlarında çalışacak ara insan gücünü yetiştirmektir.

TARİHÇE

2009-2010 Eğitim Öğretim Yılında Bilgisayar Programcılığı Programına öğrenci alınarak Eğitim-Öğretime başlanmıştır.

BÖLÜM ÖĞRETİM ELEMANLARI

Öğr. Grv. Hüseyin COŞKUN

Öğr. Grv. Fatih BOZKURT

KABUL KOŞULLARI

Öğrenciler Yükseköğretime ÖSS (Öğrenci Seçme Sınavı)’ye dayalı bir sınav aracılığı ile kabul edilmektedir. Sınav yılda bir kez yapılıp, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nce(ÖSYM) düzenlenmektedir. Adaylar, Yükseköğretim kurumlarına, ÖSS sınavından aldıkları puan ve Ortaöğretim başarı puanı ortalamalarının birleşimiyle oluşan bir puanla girebilmektedirler.

GEREKEN NİTELİKLER

Bu alanda öğrenim görmek isteyen lise öğrencileri kendilerini matematik ve mantık konularında iyi yetiştirmelidirler. Kişinin iyi bir programcı olabilmesi için üzerinde çalışacağı konuyu kavrayabilme ve bunu en ince ayrıntısına kadar bilgisayar diline dökebilme yeteneğine sahip olması gereklidir.

PROGRAMDA OKUTULAN BELLİ BAŞLI DERSLER

Bilgisayar programcılığı programında öğretimin ilk yılında genel matematik, programlama dilleri, veri tabanı, elektronik gibi temel dersler verilir. Daha sonraki yıllarda ise ileri düzeyde programlama teknikleri ve uygulamalı mühendislik dersleri okutulur.

Programda okutulan tüm derslere ulaşmak için Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu altındaki Bilgisayar Programcılığı bağlantısını seçebilirsiniz.

MEZUNİYET KOŞULLARI

İlgili yönetmelikte belirtilen süreler içerisinde mezuniyet için gerekli tüm dersleri (Toplam 120 AKTS) almak, aldığı derslerden başarılı olmak koşulu ile devam etmekte olduğu programı en az 2.00 ağırlıklı genel not ortalaması ile tamamlamak zorunludur.

MEZUNLARIN KAZANDIKLARI ÜNVAN VE YAPTIKLARI İŞLER

Bilgisayar programcılığı programından mezun olan öğrenciler “Bilgisayar Program Teknikeri” ünvanını almaya hak kazanırlar. Mezunlar genelde bilgisayar programcısı olarak çalışmaktadırlar.

ÇALIŞMA ALANLARI

Çalıştıkları alanların büyük bölümünü kurumların bilgi işlem merkezleri oluşturmaktadır.

İSTİHDAM OLANAKLARI

Bilgisayar Programcılığı programından mezun olan öğrenciler kazandıkları yeterlikler doğrultusunda; bilgisayar yazılım sektöründe, işletmelerin teknik servis ve bilgi işlem bölümlerinde istihdam edilirler veya kendi bilgisayar, güvenlik veya yazılım işletmelerini kurarak iş sahibi olabilirler.

ÜST KADEMEYE GEÇİŞ

DGS sınavını geçerek alanında 4 yıllık bölümlere geçebilirler. Program sonunda mühendis veya öğretmen olabilirler. Bu bölümlere aşağıdaki tablolardan ulaşabilirsiniz.

NOT: Aşağıdaki tabloların güncel haline ÖSYM DGS Kılavuzundan ulaşılabilir.

 

ÖN LİSANS MEZUNİYET ALANLARINA GÖRE DİKEY GEÇİŞ YAPILABİLECEK LİSANS PROGRAMLARI

ALAN KODU

ÖN LİSANS MEZUNİYET ALANI

TERCİH YAPILABİLECEK LİSANS PROGRAMLARI

LİSANS ALAN KODU

1121

Bilgisayar Programcılığı

Bilgisayar Mühendisliği

3124

Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri

3127

Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği

3129

Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği

9343

Bilgisayar-Enformatik

8155

Bilişim Sistemleri Mühendisliği

5103

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri

3130

Bilgisayar Bilimleri

8143

Uzay Mühendisliği

3358

Yazılım Mühendisliği

5134

 

DİKEY GEÇİŞ SINAVI (DGS) İLE ANADOLU ÜNİVERSİTESİ AÇIKÖĞRETİM, İKTİSAT VE İŞLETME FAKÜLTELERİ LİSANS PROGRAMLARINI TERCİH EDEBİLECEK ÖNLİSANS PROGRAMLARI (ANADOLU ÜNİVERSİTESİ AÇIKÖĞRETİM, İKTİSAT VE İŞLETME FAKÜLTELERİ LİSANS PROGRAMLARININ 5. YARIYILINAFARK DERSLER ALARAK KAYIT YAPABİLECEK ÖNLİSANS PROGRAMLARI)

ÖNLİSANS KODU

ÖNLİSANS MEZUNİYET ALANI

GEÇİŞ YAPILABİLECEK ANADOLU ÜNİVERSİTESİ AÇIKÖĞRETİM LİSANS PROGRAMLARI

LİSANS ALAN KODLARI

1121

Bilgisayar Programcılığı

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İktisat, Kamu Yönetimi, Maliye, Uluslararası İlişkiler, İşletme, Konaklama İşletmeciliği, Yönetim Bilişim Sistemleri, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık

3141

3213

3237

3254

3352

3226

3243

3361

5111