Tarihçe

2008-2009 Eğitim-Öğretim Yılından itibaren Doğalgaz, Isıtma ve Sıhhi Tesisat Teknolojisi Programına öğrenci alınarak eğitim öğretime başlanmıştır. 2009-2010 Eğitim-Öğretim Yılından itibaren programın adı Gaz ve Tesisatı Teknolojisi Programı olmuştur.

 

Kazanılan Derece

Eğitimini başarıyla tamamlayanlara ön lisans diploması ve Tekniker unvanı verilir.


Kabul Koşulları

ÖSYM tarafından yapılan sınav sonuçlarına göre öğrenci kabul edilmektedir.


Üst Kademeye Geçiş

1-Program mezunları sınavsız olarak açık öğretimin bazı programlarına devam edebilirler. Uygulanan uyum programında başarılı olanlar 3. sınıftan devam ederler. Alanları dışında (işletme, iktisat vb) bir alandan lisans diplomasına sahip olurlar. 2-Mezuniyet sonrası yapılan ve alanlarında belirlenen bölümlere Dikey Geçiş Sınavı (DGS) girerek alanlarında eğitimlerini sürdürebilirler.


Mezuniyet Koşulları

Programda mevcut olan (toplam 120 AKTS karşılığı) derslerin tümünü başarıyla tamamlayan ve 4.00 üzerinden en az 2.0 ağırlıklı not ortalaması elde eden ve mesleki stajı ile hazırladığı staj raporundan geçer not alan öğrencilere elektrik teknikeri alanında önlisans diploması verilir.

 

İstihdam Olanakları

Bu programdan mezun olan öğrenciler ülkemizde doğal gazın iletildiği yerleşim alanları ve endüstriyel alanlarda ısıtma-soğutma (doğalgaz, güneş enerjisi, iklimlendirme), sıhhi tesisat ve yapı işleri yapan firmalarda, gaz dağıtım şirketlerinde istihdam edilirler.